Spektákulum, önimádat, kockázat, élmény. Versengő elméletek a késő modern társadalom megértésében

A kurzus során négy társadalomelemzéssel ismerkedünk meg: a spektákulum társadalmával (Guy Debord, 1967), az önimádat társadalmával (Christopher Lasch, 1979), a kockázat társadalmával (Ulrich Beck, 1986), illetve az élmény társadalmával (Gerhard Schulze, 1992). Célunk, hogy megtanuljuk használni az elméleteket (jelen esetben ezt a négy értelmezési keretet). Az elmélet sosem önmagáért való; segíthet értelmezni a bennünket körbevevő valóságot (és benne önmagunkat). Ehhez azonban alaposan meg kell vizsgálni az elmélet fő előfeltevéseit, állításait, érveit és felépítését. A kurzust látogatók igényei szerint mélyedünk el az egyes elméletek fogalmi-logikai felépítésének vizsgálatában. A kurzus fő célja annak bemutatása, mire való az elmélet (és mire nem).

Alapozó